صفحه اصلی
کارل گوستاو یونگ ؛ روانپزشک سوئیسی در زمرۀ نخستین اندیشمندانی بود که از راه همفکری با زیگموند فروید به شکل‌گیری و بیان مفاهیم نظریۀ روانکاوی یاری رساند . ولی متعاقباً راه خود را از راه استاد خویش جدا کرد و مکتب جدیدی را با نام «روانشناسی تحلیلی» بنیاد گذاشت . 

 

کارل گوستاو یونگ ؛ روانپزشک سوئیسی در زمرۀ نخستین اندیشمندانی بود که از راه همفکری با زیگموند فروید به شکل‌گیری و بیان مفاهیم نظریۀ روانکاوی یاری رساند . ولی متعاقباً راه خود را از راه استاد خویش جدا کرد و مکتب جدیدی را با نام «روانشناسی تحلیلی» بنیاد گذاشت . او در عین این‌که بر وجود ضمیر ناخودآگاه صحّه می‌گذاشت ، قائل به گونه‌ای دیگر از ضمیر ناخودآگاه بود که مخزن گرایش‌ها و افکار مشترک در نزد همه‌ی ابناء بشر است و نام این ناخودآگاه را " ناخودآگاه جمعی " گذاشت . اگر مکاتب مختلف روانشناسی را در حکم ابزارها و روش هایی برای شناسایی پیچیدگی های روان انسان بدانیم ، قطعاً روانشناسی تحلیلی یونگ یکی از قدرتمندترین ابزارهای شناسایی پیچیدگی های روان انسان می باشد که دانستن مفاهیم آن، چه برای کسانی که درگیر درمانهای روانشناختی هستند ( درمانگران ) و چه برای کسانی که به فهم مسائل مرتبط با مغز و روان انسان علاقه مند هستند ( پژوهشگران ) و چه برای افراد معمولی که به دنبال درک بهتر و کامل تری از پدیده های مختلف فرهنگی ، اجتماعی و ... هستند یکی از ضروریات است . به همین منظور کارگاه جامع روانشناسی تحلیلی یونگ در سه سطح مقدماتی ( به صورت تئوریک ) ، پیشرفتۀ ۱ ( به صورت عملی ) و پیشرفتۀ ۲ ( به صورت تئوری ) در مرکز آرن برگزار می شود که دغدغه های افراد مختلفی از درمانگران تا پژوهشگران و سایر افراد علاقه مند به روانشناسی تحلیلی یونگ را پوشش دهد .  برای شرکت در دورۀ پیشرفتۀ ۱ و ۲ ؛ گذراندن دورۀ مقدماتی ضروری است . ولی برای گذراندن دوره پیشرفتۀ ۲ نیاز به گذراندن دورۀ ۱ نیست . مباحث دورۀ مقدماتی و پیشرفتۀ ۱ ؛ برای کار بالینی ارائه می شوند در حالی که مباحث دورۀ پیشرفتۀ ۲ رویکردی فلسفی دارند.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع توانبخشی و توانمند سازی آرن، اولین کارگاه روانشناسی تحلیلی یونگ  با تدریس جناب آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی - روانپزشک، روانکاو و پژوهشگر حوزه فلسفه و اسطوره در مرکزآرن ؛ در ۱۵ ساعت ( ۳ جلسۀ ۵ ساعته ) ۲۲، ۲۳ و ۲۴ مهر ماه از ساعت ۹ الی ۱۴ در مرکز آرن برگزار شد. 

سرفصل های دوره به شرح ذیل بود:

۱- روانکاوی و فلسفه ی علم: آیا روانکاوی علم است؟

۲- سیر زندگی و شخصیت یونگ: تاثیر زندگی شخصی یونگ بر نظریه پردازی او

۳- فروید و یونگ: از همگرایی تا واگرایی

۴- تست تداعی واژه ها: شناخت کمپلکس ها

۵- تکنیک تخیل فعال (کنش متعالی) و نقش آن در درمان روانی

۶- ناخودآگاه جمعی: هگل- مارکس- فروید- لکان- یونگ

۷- کهن الگوها (صور مثالی-سرنمونها-خاطرات ازلی) و فلسفه اصالت خرد

۸- سیر رشد روانی: یونگ- اریک اریکسون- آبراهام مازلو

۹- درمان بحران میانسالی (بحران وجودی) : یونگ- ویکتور فرانکل

لازم به ذکر است، گواهینامه های معتبر آموزشی قابل پیگیری به صورت آنلاین به شرکت کنندگان کارگاه اعطا شد.

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی با سایر کارگاه های درحال برگزاری می توانند با شماره تلفن های  ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱ تماس و یا به فهرست کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی