صفحه اصلی
با هدف آموزش مفاهیم بنیادین دانش روانشناسی و آموزش مهارت های زندگی به مخاطبان ، مرکز آرن در دو سال گذشته سلسه جلسات سایکوسینما را در مرکز آرن برگزار نموده است . در شانزدهمین مجموعه از این برنامه ها ؛ فیلم سینمایی " کوچۀ بی نام " که از فیلم های تحسین شدۀ جشنواره فیلم فجر سال گذشته می باشد در سالن ۴ سینما هویزه پخش شده و پس از آن روابط بین آدمهای این فیلم از منظر روانشناختی مورد بحث و بررسی قرار گرفت .  

 

 

 به گزارش روابط عمومی مرکز آرن و با همکاری مدیریت سینما هویزه مشهد ، شانزدهمین جلسۀ سایکوسینمای مرکز آرن در مورخ پنج شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۴ ؛ از ساعت ۱۰ صبح و در محل سالن شمارۀ ۴ سینما هویزه مشهد؛ با اکران فیلم " کوچۀ بی نام " برگزار شد . در این برنامه و پس از پخش این فیلم ، آقای دکتر سیدعطاالله عقیلیان ( روانپزشک ) و آقای دکتر مصطفی دریادار ( دانشجوی دکترای روانشناسی بالینی ) ؛ به نقد و بررسی و تحلیل این فیلم از منظر روانشناختی پرداختند . فیلم " کوچه بی نام " به کارگردانی هاتف علیمرادی ؛ داستان دو خانواده در کوچه شهید بی‌نام است که جایی در جنوب شهر زندگی می‌کنند . آن‌ها دچار معضل بزرگی در درون خود می‌شوند و حاج مهدی (فرهاد اصلانی) که معتمد خانواده و محله است، راه را در تعامل در درون خانواده می‌داند اما این تمام ماجرا نیست و با کنار رفتن برخی مسائل ، حقایق دیگری از زندگی آدمهای این فیلم مشخص می شود ....

در ابتدای این جلسه ؛ آقای دکتر دریادار بحث خود را با توضیح اهداف سایکوسینما و اهمیت، ضرورت و چرایی دیدن فیلم در محیط سینما آغاز کرده و در ادامه توضیحاتی را درباره ی نماد و نشانه شناسی در فیلم ارائه کردند. پس از آن به مسئله ی سینماتراپی و آراء صاحب نظران پرداخته و ضرورت نگاه روانشناسانه به فیلم را مورد توجه قرار دادند و در پایان به تاثیر آن در ایجاد فضایی پیشگیرانه در حیطه ی معضلات و مشکلات شناختی و روانی اشاره کردند.

در ادامه جناب آقای دکتر عقیلیان به تفصیل به تحلیل روانشناختی فیلم "کوچه بی نام" و کاراکترهای آن پرداختند. ایشان در ابتدا با استفاده از شرح داستان "طوطی و بازرگان" مولوی، به بحث نماد و نشانه شناسی و کاربرد آن در شعر و ادبیات پرداخته و سپس استفاده های آن را در فضای رسانه و سینما مطرح نمودند. پس از آن به تشریح مفصل نمادهای بارز فیلم از جمله "چاه" ؛ "ماه پشت ابر" ؛ "راز در دل آدمها" پرداخته و با اشاره به مفاهیم روانشناختی "سایه" و "نقاب"، شخصیت های اصلی فیلم کوچه بی نام را تحلیل کردند. ایشان با مطرح کردن مباحثی همچون تحلیل نشانه شناسی و کارکرد عناصری چون "پشت بام وکبوتر" ، تحلیل مفاهیمی مثل "سوگ و مرگ آگاهی"،" فرزند پروری و ارتباط بین نسلها" و "ارتباط با جنس مخالف"، جلسه را ادامه دادند و در نهایت با اشاره به مفهوم و کارکرد مذهب در فیلم، بحث خود را پایان دادند . در پایان این برنامه ، حاضرین در سالن به پرسش و پاسخ با کارشناسان پرداخته و در نظرسنجی اینترنتی شانزدهمین سایکو سینمای مرکز آرن شرکت نمودند.گفتنی است ورود به این برنامه برای کلیۀ مخاطبان ، آزاد و رایگان بود و علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی