صفحه اصلی
 خواب و رویا دیدن ، در صورتی که به شکل صحیح و سالم پس از بیدار شدن از خواب ، ثبت و ضبط شود و سپس به شکل صحیحی بیان شده و توسط یک روانکاو قوی مورد واکاوی قرار بگیرد ، می تواند در دسترسی به گذشته های زندگی شخص ، به کالبدشکافی زخم ها و عقده های روانی او ، به مرور خاطرات تلخ و شیرین گذشته و ارزیابی زیر و بم روان او کمک شایانی داشته باشد . کارگاه تحلیل رویا از منظر روانکاوی ، هم برای کسانی که درمانگر و روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستند و می خواهند به ناخودآگاه مراجعین و بیماران خود دسترسی داشته باشند و آنها را درمان کنند و هم برای افراد عادی و علاقه مندانی که می خواهند به درک صحیح تری از وضعیت روانی خود رسیده و به خودشناسی روانی برسند ، بسیار مفید می باشد .

 

 

سیستم روانی در انسان از دو قسمت " خودآگاه " و " ناخودآگاه " تشکیل شده است . در مقام تشبیه ، روان انسان را به کوه یخی تشبیه کرده اند که بخشی کوچکی از آن در بیرون آب ( خودآگاه ) و بخش اعظم آن در زیر سطح آب قرار دارد ( ناخودآگاه ) . این قسمت" ناخودآگاه " غالباً از دید خود انسان و دیگران پنهان می باشد و اما بخش اعظم افکار و عقاید و تفکرات و رفتار و کردار ما متاثر از همین بخش ناخودآگاه مان می باشد . یکی از کلیدی ترین و اساسی ترین دغدغه های همیشگی دانشمندان ؛ روان درمانگران و روانکاوان ؛ دسترسی به ناخودآگاه انسان و ارزیابی دقیق آن می باشد . دسترسی به ناخودآگاه و رمزگشایی از آن به این دلیل بسیار مهم می باشد ، چرا که درمان بسیاری از اختلالات روانی و روان نژندی های یک انسان تنها در صورت شناخت دقیقی از ناخودآگاه او و با ایجاد تغییراتی در آن مقدور خواهد شد . بنابراین در طول تاریخ روانشناسی و روانکاوی ؛ تلاش بسیاری شده است که از طرق مختلف دسترسی انسان به ناخودآگاه اش فراهم شود و تا به امروز سه روش برای دسترسی به ناخودآگاه انسان از سوی پیشگامان این حوزه پیشنهاد شده است که " تحلیل رویا " و واکاوی خواب ها و رویاهایی که شخص در حین خواب می بیند ؛ از اصلی ترین این روش ها می باشد .

خواب و رویا دیدن ، در صورتی که به شکل صحیح و سالم پس از بیدار شدن از خواب ، ثبت و ضبط شود و سپس به شکل صحیحی بیان شده و توسط یک روانکاو قوی مورد واکاوی قرار بگیرد ، می تواند در دسترسی به گذشته های زندگی شخص ، به کالبدشکافی زخم ها و عقده های روانی او ، به مرور خاطرات تلخ و شیرین گذشته و ارزیابی زیر و بم روان او کمک شایانی داشته باشد . کارگاه تحلیل رویا از منظر روانکاوی ، هم برای کسانی که درمانگر و روانکاو و روانشناس و روانپزشک هستند و می خواهند به ناخودآگاه مراجعین و بیماران خود دسترسی داشته باشند و آنها را درمان کنند و هم برای افراد عادی و علاقه مندانی که می خواهند به درک صحیح تری از وضعیت روانی خود رسیده و به خودشناسی روانی برسند ، بسیار مفید می باشد. مدرس این کارگاه که خود از جمله روانکاوان و روان درمانگران با تجربۀ عرصۀ روانپزشکی کشور می باشد ؛ تجربیات درمانی و ماحصل تحلیل و تفسیر رویای صدها نفر از مراجعین خود را در خلال یک کارگاه ۱۵ ساعته به مخاطبین و شرکت کنندگان در کارگاه منتقل نمود.

کارگاه تحلیل رویا از منظر روانکاوی در ۱۵ ساعت ( سه جلسۀ پنج ساعته ) در مرکز آرن و با تدریس آقای دکترمحمد رضا سرگلزایی برگزار شد .

سرفصل های آموزشی مورد بررسی در کارگاه به شرح ذیل بود:

• سایکوفیزیولوژی رویا

• تحلیل رویا با نگرش فرویدی

• تحلیل رویا با نگرش لکانی

• تحلیل رویا با نگرش یونگی

• تحلیل رویا با نگرش اریک فروم

شروع دوره کارگاه آموزشی تحلیل رویا از منظر روانکاوی از۲۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۵ بود. این کارگاه در سه روز به مدت پانزده ساعت ( ۲۹ و ۳۰ و ۳۱ اردیبهشت اردیبهشت ماه ۹۵ ) چهارشنبه ۲۹ و پنج شنبه ۳۰ اردیبهشت از ساعت ۱۵ الی ۲۰ و جمعه ۳۱ اردیبهشت از ساعت ۹ الی ۱۴ برگزار شد.

به شرکت کنندگان گواهی معتبر آموزشی با امضا استاید دوره که قابل استعلام بصورت آنلاین می باشد داده شد .

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

    به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی