صفحه اصلی
هدف از خلقت انسان رسیدن به کمال منوط به خود سازی است . از سویی خودسازی نیز منوط به خودشناسی است. پس تاز مانی که انسان از شناخت صفات و ملکات خود غافل باشد نمی تواند به اصلاح خود بپردازد. مفهوم "خود" از موضوعاتی در دانش روانشناختی است که پس از یک دوره فراموش شدگی نسبی ؛ در دهه های اخیر اهمیت بسیار زیادی یافته است . در حال حاضر مشکل می توان از مفهومی با نتایج و کاربردهای گسترده تر از مفهوم ” خود ” در روانشناسی یاد کرد . توجه به آن به عنوان یکی از موضوعات مهم و اساسی روانشناختی همچنان رو به افزایش است .مهمترین و رایج ترین اختلالات رفتاری به ” خود ” رجوع دارند و نه تنها متخصصان بالینی که روان تحلیلگران و شناخت گرایان و حتی رفتارگرایان نیز چه در زمینه نظری و چه در کاربردهای بالینی و تربیتی به مسالۀ " خود " توجه می کنند.

 

وقتی فرد در راستای خودشناسی و شناخت دقیق از وضعیت روانی خویش به عمیق ترین لایه های درونی اش نفوذ کرد و به خودآگاهی رسید ؛ احساس آرامشی پیدا خواهد کرد و از بهداشت روانی مطلوبی برخوردار خواهد شد که موجب می شود از تکرار الگوهای بیمارگونه اش پیشگیری شود . روان انسان برای دفاع از خود ، شگردهای خاصی دارد و با راندن احساسات از حیطۀ خودآگاه به ناخودآگاه به دفاع از خود می پردازد . درک کافی از مکانیسم دفاعی و آگاهی ما از احساسات مختلفی که داریم ، ما را به عمق معنای رفتارهایی که تا آن لحظه منطقی برای آن نمی یافتیم خواهد رساند و خودشناسی و خودآگاهی و اشراف ما به رفتار و کردار و درستی و راستی اعتقادات مان بیشتر خواهد کرد .لازم است که در مسیر خودشناسی ؛ ما به مکانیزم ها و نحوۀ تصمیم گیری های مغزمان آگاه باشیم که تا حد امکان بتوانیم یک سری تصمیم گیری های ناخودآگاه و اتوماتیک مغزمان را آگاهانه تر و هوشمندانه تر کنیم و تصمیمات عاقلانه تر و بهتری در مسیر زندگی بگیریم. بنابراین دانستن این موضوع که چه چیزهایی " خودشناسی " است و چه چیزهایی " خودفریبی " است ،اینکه " آسیب شناسی " خودشناسی چیست و کدام مسیرهای خودشناسی ؛ غیر علمی و خطرناک می باشد، همه موضوعاتی هستند که در درجۀ اول قرار است با کالبد شناسی روانی ما و شناخت اسرار درون مان نه توسط شخص دیگری که توسط خودمان ؛ ما را به صلح و آرامش با خودمان و سپس با اطرافیان مان برساند .

 

 

پنجمین دورۀ کارگاههای خودشناسی مرکز آرن به شکلی جدید و با حضور هفت استاد برجستۀ روانشناس و روانپزشک ؛ با هفت رویکرد و نگاه مختلف به مقولۀ خودشناسی ؛ در هفت جلسۀ 3 ساعته ( 21 ساعت ) در مرکز آرن برگزار  شد .... به منظور کاربردی تر شدن این کارگاه ؛ تصمیم گرفتیم که 7 رویکرد مختلف در خودشناسی را با استفاده از7 مکتب عمدۀ روانشناسی در 21 ساعت به مخاطبین مرکز تقدیم کنیم که مخاطب دید کاملی به مسالۀ خودشناسی و خودآگاهی از زوایای مختلف پیدا کند.
مدرسین و سرفصل های کارگاه:

۱-آقای دکتر علیرضا اکرمی نژاد : خودشناسی با رویکرد فراشناخت
۲- خانم دکتر منصورۀ میرزاده : کاوشی پیرامون " خود " یا Self در روانشناسی
۳- آقای حسن حاجی پور : خود شناسی با رویکرد روان درمانی تحلیلی
۴- آقای دکتر حمید فراحتی : خود شناسی و شناخت طرحواره های ذهنی
۵- آقای مهندس محمد حسین خاکسار : خود شناسی با رویکرد علوم شناختی
۶-آقای دکتر سیدعطالله عقیلیان : خود شناسی و شناخت مکانیزم های روانی در انسان
۷- آقای محمد صابری : خودشناسی و آموزش تکنیک های خود آرامی

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی