صفحه اصلی
کارگاه دوروزه آشنایی با نوروسایکولوژی و بازتوانی شناختی در کودکان توسط آقای دکتر پیمان حسنی ابهریان، پزشک و دکترای تخصصی علوم اعصاب شناختی، استادیار و مدیر گروه توانبخشی شناختی و رئیس کلینیک مغز و شناخت تهران در تاریخ 31 فروردین و 1 اردیبهشت داخل سالن همایش مرکز جامع آرن برگزار شد.

در گذشته ؛ تصور می شده است که آسیب به بافت مغز ترمیم نمی شود . اما مطالعات اخیر نشان داده اند که نه تنها این تصور درست نیست ، بلکه با استفاده از " بازتوانی شناختی " ؛ بهبود عملکرد مغز قابل دستیابی است . با رشد و توسعۀ علوم اعصاب ( نوروساینس ) ؛ متخصصان متوجه شدند که به واسطۀ وجود توانایی خاصی در مغز انسان که خاصیت " نوروپلاستیسیتی " یا " انعطاف پذیری عصبی " نامیده می شود؛ مغز انسان می تواند برخی آسیب های وارده به خود را با به کمک تمرین هایی خاص و مستمر ؛ جبران و ترمیم کند . این چنین شد که راه برای توسعۀ دانشی جدید ؛ تحت عنوان بازتوانی عصبی (Neuro Rehabilitation ) باز شد. تولد این رشته، خبرهای خوشی برای درمان افراد آسیب دیده از سکته های مغزی؛ ام اس ؛ انواع دمانس ( زوال عقلل ) و اسکیزوفرنیا ، اختلالات تکاملی مانند اختلالات طیف اوتیسم و حتی افرادی که به آسیب های ضربه ای مغزی یا TBI دچار شده بودند ؛ با خود به همراه داشت و روند درمانی این بیماران را سرعت بیشتری بخشید .  زمان اندکی لازم بود که دانشمندان پس از کسبب این تجربیات موفق ؛ به امکان استفاده از این تکنیک ها در ترمیم و بهبود برخی مولفه های شناختی در انسان از قبیل: عواطف ، احساسات ؛ حافظه ؛ توجه تمرکز ؛ یادگیری ، تصمیم گیری و .... فکر کنند . زمان تولد دانش بازتوانی شناختی ( Cognetive Rehabilitation ) فرارسیده بود.

بازتوانی شناختی ؛ روش درمانی است که مشکلات شناختی ناشی از آسیب های مغزی یا بیماری ها را هدف قرار می دهد و به افراد کمک می کند تا توانایی خود را در پردازش و تفسیر اطلاعات افزایش دهند . هدف از این روش کمک به شخص مبتلاء به مشکلات شناختی ، برای ایجاد توانایی انجام فعالیت های روزمره با استفاده از بهبود عملکرد مغز و جبران نواقص عملکردهای مغزی است. برای بهره گیری هرچه بیشتر از برنامه های توانبخشی شناختی لازم است کارکردهای شناختی و ذهنی افراد به طور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد و با توجه به نتایج ارزیابی ها ، برنامه ریزی آموزش شناختی طراحی شود . در این راستا ارزیابی حافظه و یادگیری ؛ توجه و تمرکز ، عملکردهای اجرایی و سایر مهارت های شناختی فرد در کنار بررسی وضعیت هیجانی و عملکرد های حسی و حرکتی او از طریق آزمون های شناختی کامپیوتری و قلم – کاغذی ؛ ارزیابی عملکرد تحصیلی ، مشاهدات بالینی ، عملکردهای روزانه و گزارش های والدین و غیره اجرا می شود و مداخلات شناختی بر مبنای این ارزیابی ها به انجام می رسند و پایش می گردند . 

 

نخستین دوره کارگاه آموزشی " آشنایی با نوروسایکولوژی و بازتوانی شناختی در کودکان  با هدف آموزش تازه های دانش " بازتوانی شناختی " به گروه های مخاطب ( پزشکان ، روانپزشکان ، روانشناسان ؛ دانشجویان مهندسی پزشکی ؛ فیزیوتراپ ها ؛ پرستارها ؛ فعالان حوزۀ نوروساینس ؛ دانشجویان و اساتید رشتۀ علوم شناختی ؛ متخصصان تربیت بدنی  و ... همچنین مخاطبانی از میان جامعۀ مدیران و معلمان آموزش و پرورش ، مربیان مهدکودک ها و پدر و مادرهایی که تمایل به کسب اطلاعات تخصصی تری در باب مسائل حوزۀ مغز  و روان کودک خود دارند ؛ در 16 ساعت (دو جلسه 8 ساعته) در مرکزجامع آرن و با تدریس آقای دکتر پیمان ابهریان ( استاد پروازی از تهران ) برگزار شد.

سرفصل های آموزشی مورد بررسی در کارگاه به شرح ذیل می باشد:

 • آشنایی با علوم اعصاب شناختی

 • مروری بر نوروآناتومی مغز و شناخت با تمرکز بر ناحیه DLPFC

 • توانبخشی شناختی و ضرورت و اهمیت آن

 • آشنایی با ابزار های نوروسیکولوژی و توانبخشی شناختی در کودکان

 • مبانی عصب شناختی توجه

 • آشنایی با اختلال بیش فعالی و نقص توجه و تشخیص آن

 • ارزیابی جنبه های گوناگون توجه

 • توانبخشی شناختی توجه

 • اختلالات یادگیری

 • نوروسیکولوژی اختلالات یادگیری

 • وانبخشی و توانمند سازی شناختی در کودکان

 • بازی های شناختی در کودکان پیش دبستانی

 • نوروفیدبک و توانبخشی شناختی در کودکان

 • آشنایی با سیستم بین المللی 20-10

 • توانبخشی شناختی و روش های تحریک مغزی

 • معرفی کلینیک مغز و شناخت

 

مدرس کارگاه آقای دکتر پیمان حسنی ابهریان، پزشک و دکترای تخصصی علوم اعصاب شناختی، استادیار و مدیر گروه توانبخشی شناختی و رئیس کلینیک مغز و شناخت تهران بودند که به صورت پروازی از تهران به مشهد تشریف آوردند . 

 

 

علاقه مندان جهت  کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

     به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی