صفحه اصلی
کارگاه بازخوانی میراث فروید توسط آقای دکتر محمد رضا سرگلزایی، روانپزشک و مدرس پژوهشگر حوزه اسطوره و فلسفه  در تاریخ های 11 و 12 و 13 خرداد ماه 1396 و در محل سالن اجتماعات فرهنگسرای کودک و آینده کوهسنگی مشهد برگزار گردید.

شکی نیست که " زیگموند فروید " شخصیتی تاثیرگذار در روند فکری و علمی دانش روانشناسی و روانپزشکی و بسیاری از علوم دیگر بوده است . در اثرگذاری تفکرات و شخصیت فروید بر حرکت علم در قرن بیستم و بیست و یکم همین مقدار بس که هنوز پس از گذشت تقریبا یک قرن از ارائۀ نظرات او ؛ طرفداران  و منتقدین فروید به سختی و با جدیت در حال گفتگو در مورد ابعاد و صحت و سقم اندیشۀ او هستند و این موضوع نشان از زنده بودن اندیشه و تفکر او در عصر حاضر دارد . به همین دلیل مرکز آرن بر آن شد که در کارگاهی جامع ، به بررسی میراث فکری زیگموند فروید بپردازد و این مسیر را از بررسی سیر زندگی و نظریه پردازی های فروید شروع خواهیم کرد و به این موضوع خواهیم پرداخت که اندیشه های چه فیلسوفانی و چه همکاران یا اساتیدی در زندگی فروید و نظریات اش  نقش داشته اند ؟ سپس به این موضوع خواهیم رسید که فروید در کجاها سر فصل های جدیدی را در اندیشه بشری باز کرده است و از چه متدولوژی هایی در نظریه پردازی هایش استفاده کرده است ؟ اینکه خطاهایش در نظریه پردازی چه بوده و تاثیرش در هنر و ادبیات و  سینما چه و چگونه بوده است ؟ این قطار در نهایت در ایستگاه تاثیر فروید بر نظریه پردازان بعد از خود ؛ چه آنهایی که او را نقدش کردند و چه آنهایی که از او تبعیت کردند ؛ متوقف خواهد شد و به کار خود پایان خواهد داد .

 

نخستین دوره کارگاه آموزشی باز خوانی میراث فروید در 15 ساعت (سه جلسه 5 ساعته) در سالن اجتماعات فرهنگسرای کودک و آینده کوهسنگی و با تدریس آقای دکتر محمدرضا سرگلزایی برگزار شد.

 

 

سرفصل های آموزشی مورد بررسی در کارگاه به شرح ذیل می باشد:

  • فروید: مکتب پاریس-مکتب نانسی
  • فروید و بروئر: هیستری
  • تعبیر رؤیای فرویدی
  • فروید و فلیس : نظریهٔ جنسی
  • توتم و تابو/عقدهٔ اودیپ/ خودشیفتگی
  • بدعت گذاران: آدلر- یونگ- فرنزی
  • نوفرویدی ها: کارن هورنای- اریک فروم- فرانتز الکساندر
  • آنا فروید در برابرملانی کلاین-روان شناسان اُبژه: روانکاوی بریتانیایی
  • روان شناسی ایگو در برابر بازگشت لکان به فروید

 

مدرس کارگاه آقای دکتر محمد رضا سرگلزایی، روانپزشک و مدرس مهارت های زندگی خواهد بود که به صورت پروازی از تهران به مشهد تشریف آوردند . 

 

 

علاقه مندان جهت  کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

     به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایند.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی