صفحه اصلی
تحلیل رفتار متقابل به انگلیسی (Transactional Analysis) و یا به صورت مخفف TA ؛ نظریه‌ای در روان‌شناسی اجتماعی است که توسط اریک برن روان‌پزشک کانادایی به وجود آمده است و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری ، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفته و تدریجاً در زمینه‌های مشاوره، روان‌کاوی، گروه درمانی ، مدیریت ، جامعه‌شناسی ، توسعه سازمانی و آموزش ، نظریه‌های جدیدی ارایه نموده و گسترش پیدا کرده است . 

تحلیل رفتار متقابل به انگلیسی (Transactional Analysis) و یا به صورت مخفف TA ؛ نظریه‌ای در روان‌شناسی اجتماعی است که توسط اریک برن روان‌پزشک کانادایی به وجود آمده است و به لحاظ کاربرد آن در حل مشکلات احساسی و رفتاری ، مورد قبول جامعه روان‌شناسی قرار گرفته و تدریجاً در زمینه‌های مشاوره، روان‌کاوی، گروه درمانی ، مدیریت ، جامعه‌شناسی ، توسعه سازمانی و آموزش ، نظریه‌های جدیدی ارایه نموده و گسترش پیدا کرده است . ابهام و پیچیدگی در مفاهیم ، تخصصی بودن و زمان طولانی درمان در دیگر روش‌های روان درمانی باعث شد تا تحلیل رفتار متقابل با مفاهیم اساسی و واژه‌های ساده ؛ سریعاً جایگزین روش‌های روان درمانی قدیمی گردید . به همین جهت تحلیل رفتار متقابل عمومیت یافته و هر جا که انسان‌ها حضور داشته و با یکدیگر ایجاد رابطه می‌نمودند کاربرد عملی پیدا کرد و ابزاری برای تغییر و حل مشکلات قرارگرفت . " تحلیل رفتار متقابل " یک مکتب علمی کاربردی می‌باشد که در آن از به کار بردن مفاهیم پیچیده اجتناب شده است و نظریات آن به صورتی مطرح شده‌اند که به راحتی می‌توان آنها را مشاهده و تجربه نمود . اریک برن با فهمیدن اینکه شخصیت انسان از سه حالت « خودآگاه » تشکیل شده است ؛ رفتارهای پیچیده بین انسان‌ها را قابل فهم کرد . هر حالت « خودآگاه » یک مجموعه کامل از احساسات و فکرها و رفتارهایی است که ما با استفاده از آن‌ها واکنش نشان می‌دهیم . در واقع افراد در موقعیت های گوناگون رفتارهای مختلفی از خود بروز می دهند ، و تحلیل ساختار شخصیت به معنی بررسی ساختار حالات شخصیت و رفتار انسان است که به صورت رفتاری و احساسی بروز می نماید. سه حالت « خودآگاه » انسان شامل والد و بالغ و کودک و فعل و انفعال بین آنها پایۀ نظریۀ تحلیل رفتار متقابل را تشکیل می‌دهند. این مفهوم‌ها به خیلی از زمینه‌های مشاوره روان درمانی و تحصیل راه پیدا کرده‌اند .

به گزارش روابط عمومی مرکز آرن دومین کارگاه آموزشی "تحلیل روابط متقابل" با تدریس آقای دکتر علی شمیسا؛ دکترای روانشناسی و مدرس مهارت های زندگی در روز جمعه ۱۷ آذر ماه ۱۳۹۶ به مدت ۴ ساعت در سالن همایش های یونس  واقع در محل مرکز برگزار گردید.

سر فصل های این کارگاه به شرح زیر بود :

• تعریف بازی روانی

• انواع بازی های روانی

• انواع حالات روانی و بازی ها

• بازی های روانی و ارتباط با طرف مقابل

• بازی های والد

• بازی های کودک

• بازی های مشترک کودک و والد

علاقه مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه های آیندۀ مرکز آرن می توانند از طریق زیر با مرکز آرن در ارتباط باشند :

    به بخش کارگاه های آموزشی مراجعه نمایید.

    همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

    با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند .

    از طریق عضویت در خبرنامۀ آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند .

    در کانال رسمی مرکز آرن در تلگرام عضو شوند .

 

آرشیو اخبار

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی