صفحه اصلی
سمینار آموزشی "رابطه‌ی ژنتیک و روانشناسی" با تدریس آقای دکتر مسعود نصرت آبادی، پروفسور علی مقیمی و پروفسور مریم مقدم متین در دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل ژنتیک به زبان ساده (مفاهیم اولیه و اصطلاعات رایج)، فرآیند استخراج DNA و معرفی برخی از ژن‌های مرتبط با مسائل روانشناختی، ژنتیک و روانشناسی چگونه بر هم اثر می‌گذارند؟، روان رنجوری یا نوروتیسیزم (Neuroticism)، درون گرایی- برون گرایی (Extraversion & Introversion)، وظیفه شناسی (Conscientiousness)، استقبال از تجربه (Openness to Experience) و سازش (Agreeableness) مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ سمینار آموزشی "رابطه ی ژنتیک و روانشناسی" در مورخ 2 اسفند ماه سال 1396، به مدت 5 ساعت در دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

 

 

در این سمینار آموزشی؛ آقای دکتر مسعود نصرت آبادی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران و مدیر مرکز پارند)، پروفسور علی مقیمی (نوروفیزیولوژیست و استاد تمام دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد) و پروفسور مریم مقدم متین (پژوهشگر حوزه‌ی ژنتیک و استاد تمام دانشکده‌ی علوم دانشگاه فردوسی مشهد) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

1- ژنتیک به زبان ساده (مفاهیم اولیه و اصطلاعات رایج)

2- فرآیند استخراج DNA و معرفی برخی از ژن‌های مرتبط با مسائل روانشناختی

3- ژنتیک و روانشناسی چگونه بر هم اثر می‌گذارند؟

4- روان رنجوری یا نوروتیسیزم (Neuroticism) 

5- درون گرایی- برون گرایی (Extraversion & Introversion) 

6- وظیفه شناسی (Conscientiousness)

7- استقبال از تجربه (Openness to Experience)

8- سازش (Agreeableness)

توضیحات مبسوطی در مورد رابطه‌ی ژنتیک و روانشناسی به شرکت‌کنندگان در سمینار ارائه دادند.

می‌توان گفت که بدن همه موجودات زنده از سلول تشكيل شده است. درون اين سلول‌ها ماده ژنتيكي به نام DNA وجود دارد. ‏دی ان ای يك مولكول زيستي است كه كدهاي ساختن موجودات زنده را درون خود نگاه داشته است. ژن‌ها نواحي بخصوصي از DNA هستند كه دستورالعمل ساختن يك پروتئين خاص را كد مي‌كنند. تنوع يك ژن خاص به نام‌هاي علمي "آلل" يا "پلي مورفيسم" شناخته مي‌شوند. مثلاً همه انسان‌ها ژن‌هاي مرتبط با صفت رنگ چشم را دارند؛ اما بعضي آلل رنگ آبي و بعضي ديگر آلل رنگ سبز را از والدين خود به ارث برده‌اند. ژنتيك علم مطالعه ژن‌ها است. اين‌ كه چگونه آنها عمل مي‌كنند و چگونه يك صفت (مانند رنگ چشم) از والدين به نوزادان به ارث مي‌رسد به عنوان وراثت شناخته مي‌شود." ژنوتيپ" ما در واقع كدهاي ژنتيكي ما هستند. "فنوتيپ" ما در واقع چگونگي بيان اين كدها در تعامل با محيط مي‌باشند. يك ژنوتيپ خاص مي‌تواند فنوتيپ‌هاي گوناگون داشته باشد. محيط‌هاي مختلف (براي مثال، فعاليت‌هاي ما، رژيم غذايمان، در معرض سموم مختلف قرار گرفتن و غيره) مي‌تواند صفات ظاهري (براي مثال فيزيولوژي و رفتار) ما را تغيير بدهد. در این سمینار آموزشی به پرسش‌هایی از قبیل "آیا می‌توان در خصوص رابطه‌ی "طبیعت" (بیولوژی، ژن‌ها) و "تربیت" (همان سؤال تاریخی Nature & nurture) با وضوح بیشتری صحبت کرد؟، آیا ذات و ژنتیک ما می‌تواند چنان تأثیری بر ویژگی‌های رفتاری ما بگذارد که سرنوشت شخصیتی و رفتاری ما را رقم بزند؟ ، آیا می‌توان با شناسایی ژن‌های انسان قبل از تولد یا در هر زمانی از دوران زندگی انسان، آینده‌ای دقیق‎تر از فرد را مشخص کرد؟، آیا استعدادهای فرد برای بروز اختلالات روانشناسی و بیماری‌های نورولوژیک در درون ژن‌های وی نهفته است؟، آیا تکامل انسان در طول تاریخ میلیون ساله زندگی بشر، به طور طبیعی ژن‌هایی را برای ویژگی‌های منحصر به فرد زنان و مردان رقم زده است؟، صفات شخصیتی چه هستند و چرا در زندگی افراد مهم تلقی می‌شوند‌؟، مهم‌ترین نظریه‌های شخصیتی چگونه به وجود آمده‌اند و الگوی غالب امروز چیست؟، رابطه ژنتیک، مزاج و صفات شخصیتی پنج گانه چیست؟، الگوی ۵ عامل بزرگ شخصیت در گستره زندگی فرد از بدو تولد تا کهنسالی چیست؟، تطابق و عدم تطابق یافته‌های ژنتیکی و یافته‌های حاصل از آزمون‌های شخصیتی چه نکاتی برای ما به همراه دارد؟ و این‌که آیا می‌توان از عدم تطابق آن‌ها، راهنمایی‌های مفید برای فرد ارایه داد؟" پاسخ داده شد.

این سمینار توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی