صفحه اصلی
نخستین کارگاه از مجموعه نشست‌های "درباره‌ی ذهن" با موضوع "ذهنِ کارآفرین" با محوریت موضوع ویژگی‌های سیستم شناختی و ذهن انسان کارآفرین با تدریس آقای مهندس محمدحسین خاکسار در مرکز جامع آرن برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل نظریه‌ی آشوب یا Chaos theory ، سیبرنتیک، روانشناسی و علوم رفتاری، علوم شناختی، فلسفه‌ی ذهن، روانپزشکی و نوروساینس مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ نخستین کارگاه از مجموعه نشست‌های "درباره‌ی ذهن" با موضوع "ذهنِ کارآفرین" در مورخ 1 آذر ماه سال 1397، به مدت 3 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

 

 

در این کارگاه؛ مهندس محمدحسین خاکسار (مدیر و پژوهشگر مطالعات میان رشته‌ای در مرکز جامع آرن)، توضیحات مبسوطی در مورد درباره‌ی ذهن با موضوع ذهنِ کارآفرین به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند.

می‌توان گفت که "کارآفرین" فردی است که با تکیه بر نوآوری و خلاقیت، تشخیص "فرصت‌ها" و "پذیرش مخاطره"، ارزش جدید اقتصادي - اجتماعي در سطح بنگاه، سازمان، بازار، جامعه و یا جهان به وجود می‌آورد. در سال‌های اخیر تحقیقات زیادی بر روی ویژگی‌های"مغزی و ذهنی" افراد کارآفرین در دنیا انجام شده است و انواع و اقسام تصویربرداری‌ها و مطالعات مبتنی بر نوروساینس و علوم شناختی در این زمینه صورت گرفته است. در ایران تا امروز هیچ مطالعه‌ی جدی میان رشته‌ای در مورد ویژگی‌های "شناختی" و "ذهنی" و "مغزی" افراد کارآفرین صورت نگرفته است. از حدود 3 سال پیش هسته‌ی مطالعاتی در مرکز جامع آرن با هدایت آقای مهندس خاکسار که خود از کارآفرینان جوان و خلاق استان خراسان هستند ایجاد شد که هدف آن ایجاد پروتکل‌های تمرینی و توانمندسازی افراد و خصوصاً کودکان و نوجوانان با هدف تربیت افرادی "کارآفرین" می‌باشد. در این کارگاه، به ارائه‌ی مدلی جدید از چگونگی ایجاد ایده‌های جدید و نوآورانه در مغز افراد کارآفرین پرداخته شد. در مدل پیشنهادی‌ آقای مهندس خاکسار از متون علمی و دانش‌هایی از قبیل:

• نظریه‌ی آشوب یا Chaos theory

• سیبرنتیک

• روانشناسی و علوم رفتاری

• علوم شناختی

• فلسفه‌ی ذهن

• روانپزشکی

• نوروساینس

استفاده شد و تلاش شد که به معرفی مدلی میان رشته‌ای از آنچه در مغز و ذهن یک فرد کارآفرین می‌افتد برسند. کلیت نظریه و مدل پیشنهادی آقای مهندس خاکسار در حوزه‌ی "ذهن کارآفرین" بر این مبنا است که می‌شود با ایجاد برخی تغییرات و تمرینات مستمر در: 1 – ویژگی‌های شخصیتی، 2 – ویژگی‌های رفتار، 3 – ویژگی‌های شناختی؛ هر انسانی، مغز را در فضایی "آشوب‌گونه و کیاتیک" قرار داد که دست به "خلق اطلاعات" جدید و "ایده‌های نوآورانه" بزند تا اتفاقاتی شبیه به آنچه در "ذهن افراد کارآفرین" اتفاق می‌افتد در مغز هر انسانی رقم اتفاق بیفتد.

آقای مهندس خاکسار، پژوهشگری با بیش از 15 سال سابقه‌ی تجربه‌ی عینی و "تجربه‌ی زیسته" در حوزه‌ی کارآفرینی هستند که مرکز جامع آرن نیز توسط ایشان پایه‌گذاری شده است. ایشان در حال حاضر به عنوان نظریه‌پرداز و تئوریسین پروژه‌ی کودک و نوجوان کارآفرین در حال طراحی سرفصل‌های آموزشی و علمی این پروژه برای اجرائی شدن در سطح وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور هستند.

پوستری از کلیت مدل پیشنهادی ارائه شده در کارگاه "ذهنِ کارآفرین" توسط مهندس خاکسار:

 

 

این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی