صفحه اصلی
کارگاه پنجم "اختلالات خواب" از مجموعه کارگاه‎های "بازخوانی اختلالات روانی از منظر علوم اعصاب و علوم شناختی" با تدریس آقای دکتر علی مقیمی در مرکز جامع آرن برگزار گردید؛ و موضوعاتی از قبیل خواب و هوشیاری، مباحث مقایسه‌ای و تکاملی خواب، تئوری‌های خواب، ساختارهای مغزی دخیل در خواب، ریتم شبانه‌ی خواب(SwS & REM)، نوروشیمی خواب (میانجی‌ها، داروها و مواد روانگردان)، رویاها، اختلالات ریتم خواب و اختلالات مرتبط با خواب مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ کارگاه پنجم "اختلالات خواب" از مجموعه کارگاه‎های "بازخوانی اختلالات روانی از منظر علوم اعصاب و علوم شناختی" در مورخ 20 تیر ماه سال 1398، به مدت 4 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

 

 

در این کارگاه؛ دکتر علی مقیمی (مغز پژوه، نوروفیزیولوژیست و استاد تمام دانشگاه فردوسی مشهد) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

1- خواب و هوشیاری

2- مباحث مقایسه‌ای و تکاملی خواب

3- تئوری‌های خواب

4- ساختارهای مغزی دخیل در خواب

5- ریتم شبانه‌ی خواب (SwS & REM)

6- نوروشیمی خواب (میانجی‌ها، داروها و مواد روانگردان)

7- رویاها

8- اختلالات ریتم خواب

9- اختلالات مرتبط با خواب

توضیحات مبسوطی در مورد اختلالات خواب، به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند.

خواب یک ریتم بیولوژیک است. فرد پس از حالت خواب آلودگی وارد مرحله NREM SLEEP می‌شود که دارای ۴ استیج است. حدود ۷۰ تا ۸۰ دقیقه طول می‌کشد تا فرد به استیج ۳ و ۴ یا همان خواب عمیق (خواب با امواج آهسته) برسد. پس از استیج ۴، مغز ناگهان بیدار می‌شود که به این مرحله از خواب REM SLEEP یا خواب با حرکات سریع چشم که مغز بیدار است و خواب با امواج سریع اتفاق می‌افتد، گفته می‌شود. این مرحله از خواب حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد و پس از آن فرد مجدد وارد مرحله خواب عمیق می‌شود. معمولا از زمانی که فرد خواب آلود می‌شود تا زمانی که اولین REM تمام شود، یک ساعت و نیم طول می‌کشد. بنابراین اگر فردی ۷ ساعت بخوابد، این سیکل حدود ۴ بار تکرار می‌شود. به نظر می‌آید REM برای تکامل مغز لازم است و در گونه تکامل یافته‌تر، نیاز به REM بیشتری می‌باشد. خواب REM نقش مهمی در تثبیت حافظه و یادگیری دارد و خواب NREM در بازسازی بدن از سموم، خستگی، ترمیم عضلات و نرمالایز شدن نقش دارد. این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد.

علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی