صفحه اصلی
کارگاه هشتم "سیناپس، نروترانسمیترها، مواد روانگردان و نوروسایکوفارماکولوژی" از مجموعه کارگاه‌های صد ساعته‌ی " مغز خوانی"، با تدریس دکتر علی مقیمی در مرکز جامع آرن برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مرکز جامع آرن؛ کارگاه هشتم "سیناپس، نروترانسمیترها، مواد روانگردان و نوروسایکوفارماکولوژی" از مجموعه کارگاه‌های صد ساعته‌ی "مغز خوانی"، در مورخ 6 آذر ماه سال 1398، به مدت 3 ساعت در مرکز جامع آرن و در سالن همایش‌های یونس برگزار شد.

در این کارگاه؛ دکتر علی مقیمی (مغزپژوه، نوروفیزیولوژیست و استاد تمام دانشگاه فردوسی مشهد) با اشاره به سرفصل‌های زیر:

- ساختار میکروسکوپیک و شیمیایی سیناپس‌ها

- انواع نوروترانسمیترها و گیرنده‌های آن‌ها

- تقسیم‌بندی و مکانیزم‌های اثر گروه‌های اصلی داروهای اعصاب

- تقسیم‌بندی و مکانیزم‌های اثر مواد روانگردان

توضیحات مبسوطی در مورد سیناپس، نروترانسمیترها، مواد روانگردان و نوروسایکوفارماکولوژی، به شرکت‌کنندگان در کارگاه ارائه دادند.

در ادامه‌ی مباحث سلولی و مولکولی سیستم عصبی و سیناپس، در کارگاه هشتم به پدیده‌ها و فرآیندهای مولکولی ناقل‌های عصبی (نوروترانسمیترها) پرداخته شد و سپس جزییاتی از مکانیزم‌های عملکرد انواع مواد روانگردان و داروهای موثر بر اعصاب و روان را بررسی شد. مسئله‌ی مواد، داروها و حتی فرآورده‌های غذایی تأثیرگذار بر مغز و اعصاب نه تنها به عنوان موضوعی علمی برای مطالعه‌ی علوم اعصاب و استفاده در نورولوژی، بلکه به موضوعی برای استفاده‌های غیر علمی و حتی خرافی و چه بسا سوء استفاده‌های اجتماعی تبدیل شده است.

این کارگاه توسط واحد رسانه‌ی مرکز جامع آرن فیلم‌برداری و تدوین شده است و نسخه‌ی کامل آن بر روی یک عدد DVD قابل ارائه به علاقه‌مندان می‌باشد. علاقه‌مندان به کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه‌های آینده‌ی مرکز جامع آرن و تهیه‌ی DVD های آموزشی، می‌توانند از طریق زیر با ما در ارتباط باشند:

• به بخش کارگاه‌های آموزشی مراجعه نمایند.

• از طریق عضویت در خبرنامه‌ی آرن در جریان آخرین اخبار و اطلاعات مرکز قرار بگیرند.

• در کانال تلگرام arencenter@ عضو شوند.

• همه روزه از ساعت ۱۰ الی ۱۹ با شماره‌های ۵ – ۳۸۴۶۳۶۵۳ – ۰۵۱ تماس حاصل فرمایند.

• با نشانی این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید در تماس باشند.

آدرس مرکز: مشهد - خيابان احمدآباد - بين ملاصدرا ۱۱ و ۱۳ - پلاک ۵۵ - تلفکس: ۵-۳۸۴۶۳۶۵۳ - ۰۵۱

سامانه آرن کارت
ارسال پیام تلگرامی